Ajurvédské terapie

Ajurvéda je tradičním indickým léčebným systémem, propracovanou soustavou duševně tělesné medicíny, přirozeného způsobu života a pevného zdraví. Ajurvédě, která doslova znamená “nauka o životě”, se dnes dostává nebývalého uznání pro její jedinečné dietetické, bylinné, stylové a cvičební terapeutické postupy, které nám umožňují žít déle a kvalitněji a v plné harmonii s naším prostředím. Její kořeny sahají daleko do hlubin času i lidského vědomí.

Typy procedur:

Marmová terapie

Nauka o marmách je další neobyčejně účinnou dynamickou sjurvédskou terapií, která má obrovský přínos pro upevňování zdraví, léčbu nemocí, každodenní život i duchovní praxi.

Marmy jsou místa na těle, které poněkud připomínají akupunkturní body tradiční čínské medicíny, týkají se však větších oblastí těla. Jsou to centra s vysokou koncentrací tzv. prány, řídící síly všech fyzických a psychických procesů.

Můžeme tomu rozumět tak, že marmové body jsou zvláštní tělesné oblasti, kudy proudí energie z potravin, vody, vzduchu, slunečního světla, přirozené přírodní energie, a pokud jsou zablokované, průchod živin a energie vázne, tělu se nedostává energie, a v marmových bodech se mohou na celé roky usazovat toxické látky a napětí, které pak vyústí v negativní pocity, nemoc se v nich odráží jako bolest, blokáda či otok ještě dříve, než se projeví navenek se zjevnými příznaky.

 

ABHYANGA masáž

Klasická ajurvédská masáž je individuálně připravená masáž bylinným olejem, uzpůsobená k tomu, aby pronikla hluboko do kůže, uvolnila tělo a mysl, rozpustila a odvedla nečistoty z těla a stimulovala jak cévní, tak lymfatický oběh. Tímto se zlepšuje přísun výživných látek do buněk a odstraňují se uvízlé odpadní látky. Tato technika se původně používala jsko příprava na masáž pančakarmu. Primárně jde o techniku využívanou k napuštění těla bylinnými oleji s cílem vyvážit soustavu jemnohmotných těl. Sušruta samhíta (Sušruta samhitá – základní ajurvédský starobylý spis – skládá se ze 184 kapitol s popisy 1120 nemocí, 700 léčivých bylin, 64 přípravků z minerálních látek a 57 přípravků z látek živočišných) uvádí, že těm, kteří hledají dokonalé zdraví a krásu, a chtějí mít tělo v bezvadném stavu, by se měla předepsat abhjanga, neboli namazání těla teplým olejem.

 

Účinky abhyangy:

– posílení energie oběhového systému

– přísun živin z trávicí soustavy do tkání a jejich lepší zpracování

– podpora výstavby svalové soustavy

– výživa buněk a nervové soustavy

– detoxikace

– hluboká relaxace

– díky jedinečné povaze všech hmatů dochází k posílení energie celého organismu

– masáž zabraňuje stárnutí a povzbuzuje dlouhověkost

– překonává únavu a vyživuje tělo

– předchází a napravuje poruchy nervové soustavy

– poskytuje lepší zrak

– vyživuje tělo

– zlepšuje spánek

– dává tělu půvab a pevnost

– pleť je po oleaci pružná a krásně vyživená

 

Indická masáž hlavy

Hlava je centrem nervového systému, a její masáž nervový systém zklidňuje. Pokud se masáž hlavy provede správně, může nahradit masáž celého těla. Podle starobylých ajurvédských textů je slabé místo na hlavě dítěte, takzvaná fontanela, zvané brahmand, a předpokládá se, že skrze brahmand vdechujeme a vstřebáváme pránickou energii, sluneční záření a jiné formy jemné energie přítomné v atmosféře. Olej, jenž také uchovává hlavu chladnou, působí jako vodič energie přítomné v prostředí.

Podle jógových textů je tento bod považován za sídlo Já. Je sídlem vědomí během samádhí, tj. stavu “vědomého nevědomí”. Aplikace výživného oleje na tuto oblast pomáhá zklidnit i posílit mozek a nervový systém. Když se olej používá na masáž hlavy u dospělých lidí, je vstřebán vlasovými kořínky. Ty jsou zpětně spojeny s nervovými vlákny, jež vedou přímo k mozku.

 

Orientální masáž obličeje

Jedná se o jemnou hladivou a krouživou masáž obličeje, krku, dekoltu čistými křišťály a drahými kameny pomocí speciálních masážních tahů.

Masáž pracuje dále s jednotlivými body  z orientální aromaterapie, filozofie a body z energetických drah, meridiánů a čakrového systému.

Jo to silně detoxikační, očistná  masáž obličeje, stimulační masáž redukující vrásky  a zároveň masáž velmi relaxační.

 

Účinky orientální masáže:

– navrátí pokožce rovnováhu
– podporuje tok energie a dodává energii novou
– vypíná pokožku a posiluje ochranné funkce pleti
– zvyšuje elasticitu pokožky
– projasní a pročistí vzhled pleti a stimuluje produkci tělu vlastních endorfinů
– zmírňuje vznik jemných linií a vrásek
– vypíná oční kontury
– odstraňuje otoky očních partií
– odstraňuje nepříznivé dopady stresu a únavy na pokožku
– podporuje elasticitu pokožky
– působí na vrásky a otoky
– snižuje nitrooční tlak a zlepšuje zraku až o půl dioptrie
– odstraňuje bolesti hlavy a únavu
– uvolňuje obličejové svaly- očistná masáž obličeje
– zpevňuje a projasnuje pokožku
– vlastní detoxikační a odvodňující účinek
– usnadňuje přísun účinných látek do pleti